Pracownicze Programy Emerytalne PPE vs PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych. Alternatywa wyboru. Procedura wdrażania nowego systemu emerytalnego.

Termin i miejsce szkolenia:  11 lipca 2019 r. w godz. od 9:00 do 14:00,

Celem szkolenia jest przekazanie w zrozumiały i atrakcyjny sposób zarządom i pracownikom przedsiębiorstw zasad tworzenia i oszczędzania w ramach PPK. Zdobyta wiedza ma ułatwić sprawne przygotowanie się do nowych ustawowych wymogów i wyzwań w zakresie PPK.

Szkolenie skierowane jest do kierowników i pracowników działów kadrowo-płacowych, działów personalnych, biur rachunkowych i firm outsourcingowych prowadzących dokumentacją kadrową oraz do osób zainteresowanych niniejszą tematyką.

24 czerwca 2019 r.             300,00 zł netto
1 lipca    2019 r.                   310,00 zł netto
8 lipca  2019 r.                    320,00 zł netto

Szkolenie poprowadzi specjalista z zakresu Prawa pracy z wieloletnią praktyką zawodową. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe pracując w Działach Personalnych dużych międzynarodowych firm jako Specjalista i Starszy Specjalista HR. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach Prawa pracy w tym m.in: rozliczaniem czasu pracy, wynagrodzeń, urlopach, umowach, ZFŚS. Zdobywca tytułu „Kadrowy Roku w 2008 roku” (wyróżnienie w 2007 roku). W latach 2010/2011 odpowiadał na pytania czytelników w biuletynach „Ubezpieczeń i Prawa pracy” wydawnictwa GOFIN.  Współpracuje z wydawnictwem INFOR jako autor publikacji na łamach dwutygodnika „Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych” oraz „Serwis Prawno – Pracowniczy”, Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową w Katowicach jako wykładowca na kierunku „Kadry  i płace”.

Relacja PPE do PPK jako alternatywa wyboru

1. Filary systemu emerytalnego a PPE
  2. Zwolnienie z obowiązku tworzenia PPE tylko w określonych przypadkach
  3. Różnice PPE vs PPK co korzystniej

Podstawowe założenia i cele systemu PPK

1. PPK jako prywatny system długoterminowego gromadzenia oszczędności
  2. obowiązek i terminy utworzenia PPK
  3. uczestnicy planu kapitałowego (pracownicy, zleceniobiorcy) oraz podmioty zatrudniające dla celów PPK

Mechanizm funkcjonowania systemu PPK

1. Dobrowolność uczestnictwa w PPK
    • możliwość rezygnacji z wpłat do PPK i ponowne przystąpienie
    • procedura informacyjna dla uczestników
  2. Wpłaty dokonywane do PPK
    • zasilenia obligatoryjne i dobrowolne składek do PPK
    • podstawa wymiaru i wysokość składek do PPK
    • wpłata powitalna i dopłaty roczne do PPK
    • podział wpłat pomiędzy pracownikiem a pracodawcą
    • przychód po stronie pracownika składek finansowanych przez pracodawców
  3. Fundusze inwestycyjne i emerytalne
  4. Koszty zarządzania PPK oraz nadzór nad funkcjonowaniem
  5. Portal internetowy PPK
  6. Podział środków w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa oraz przypadkach śmierci uczestnika
  7. Skutki wypłaty, wypłaty transferowej i zwrot środków na wniosek uczestnika:
  • podział wypłaty środków po osiągnięciu 60 roku życia
  • wypłata w formie świadczenia małżeńskiego
  • podatkowe skutki innego podziału środków do wypłaty niż ustawowy
  • skutki wcześniej wypłaty środków przed osiągnięciem 60 roku życia
  • wypłata tyt. poważnego zachorowania lub wkładu mieszkaniowego

8.Wdrożenie PPK: jak przygotować firmę na planowane zmiany w systemie emerytalnym

1. Procedura wyboru instytucji finansowej prowadzącej PPK
    • zawarcie umów składających się na PPK konsultacje i kryteria wyboru instytucji finansowej
    • reprezentacja osób zatrudnionych
  2. Obowiązki pracodawcy w PPK

9.Dokonywanie potrąceń po przystąpieniu pracownika do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) – zmiany w przepisach Kodeksu Pracy od 01 stycznia 2019 r.

1. wysokość dokonywanych potrąceń z wynagrodzenia pracownika
  2. wpływ potrącanych składek na kwoty wolne od potrąceń